Et butikstyveri fandt sted i Rema 1000 på Farum Hovedgade, da en mand og en kvinde stjal varer for flere tusinde kroner. Tyveriet blev anmeldt klokken 12.47.
En 72-årig kvinde fra Farum blev tirsdag eftermiddag offer for bedrageri, da hun blev kontaktet telefonisk af en dansktalende mand, der udgav sig for at være fra hendes bank. Manden fortalte kvinden, at hun var blevet udsat for svindel.
En 88-årig kvinde fra Farum kontaktede politiet tirsdag klokken 17.08 for at anmelde et forsøg på bedrageri. Kvinden havde tidligere på dagen, omkring klokken 16.30, modtaget et opkald fra en mand, der udgav sig for at være fra en sikkerhedsinstans.
Søndag eftermiddag ved 17-tiden blev en 57-årig mand og en 59-årig kvinde, begge fra Farum, taget for tyveri i Lidl på Farum Bytorv. Under hændelsen overfusede de groft medarbejderne i forretningen.
Politiet modtog en anmeldelse om et butikstyveri klokken 14.23 i Rema 1000 beliggende på Farum Hovedgade. Tre personer var involveret i tyveriet, hvor de fyldte varer i medbragte poser.
Onsdag eftermiddag klokken 16.15 skete der et uheld i Farum, da en lastbilchauffør glemte at sænke hejset på sin bil. Lastbilen, som kørte ad Slangerupvej, ramte et skilt over vejen, hvilket resulterede i, at skiltet faldt ned på kørebanen.
En 40-årig kvinde fra Farum blev sigtet for butikstyveri efter en hændelse i Coop365 i Farum. Tyveriet fandt sted klokken 13.57, hvor kvinden benyttede supermarkedets selvbetjeningskasse.
På denne side kan du løbende finde opdateringer om udrykninger, døgnrapporter og andre relevante hændelser fra Farum og omegn. Vi samler informationer fra myndigheder som politi, beredskab og Nordsjællands Politi, så du som borger kan holde dig orienteret om, hvad der sker i lokalområdet.
Her kan du blandt andet læse om politiindsatser, udrykninger i forbindelse med brand, ambulancekørsel og andre hændelser, hvor alarm 112 har været involveret. Vi bringer også uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, hvor du kan få et overblik over dagens hændelser, herunder ulykker, brande og andre indsatser, hvor både politi, ambulance og i visse tilfælde helikopter har været til stede.
Vores mål er at give et sagligt og opdateret billede af politiets arbejde og beredskabets indsats i lokalområdet. Vi videreformidler kun bekræftede oplysninger fra officielle kilder og myndigheder, og vi bestræber os på at holde informationerne neutrale og faktuelle.
Siden opdateres løbende i dag og fremover, så du altid kan finde de seneste nyheder om udrykninger, døgnrapporter og andre hændelser i Farum og omegn.